Pokud se Vám ani přes dlouhodobou snahu nedaří otěhotnět, nejste v tom sami. V Česku má podle statistik problém s početím asi 15 % párů, které jsou následně nuceny vyhledat lékařskou pomoc. Z léčby neplodnosti se tím dnes stala zcela běžná záležitost, která nadto skutečně funguje a dokáže vrátit naději všem, kdo už snahu o vlastní dítě pomalu chtěli vzdát. Podle dostupných údajů umí současná reprodukční medicína pomoct až 95 % párů a pokrývá celé spektrum různých příčin neplodnosti. I ti, kdo by před lety vůbec nemohli mít děti, dnes dostávají obrovskou šanci, a podstoupit léčebný proces tak bez nejmenších pochyb stojí za to.

Co vlastně neplodnost znamená a kdy nastává čas ji řešit?

Co vlastně neplodnost znamená a kdy nastává čas ji řešit? Léčba neplodnosti se Vás může týkat, pokud se Vám během jednoho roku nepodařilo otěhotnět, ačkoli jste s partnerem či partnerkou měli častý a pravidelný pohlavní styk (několikrát týdně). Pokud se rozhodujete, zda neplodnost začít okamžitě řešit, měl by rozhodujícím kritériem být věk: především pro ženy po 36. roce věku je zásadní neotálet a začít příčiny neplodnosti zjišťovat co nejdříve.

Na co se při léčbě neplodnosti připravit?

Za prvé mějte na paměti, že spousta párů, které se pro léčbu neplodnosti rozhodnou, během ní trpí zvýšeným stresem. Myslete pozitivně a pamatujte si, že medicína toho pro Vás dokáže udělat spoustu, ale nečekejte zázraky hned po prvním pokusu – ten se nemusí vydařit a pokud Vás vědomí neúspěchu bude ničit, léčbě nepomůžete. Cvičte, dělejte to, co máte rádi a svěřte se do péče klinice, která k Vám bude přistupovat vstřícně a s pochopením. A pokud to budete potřebovat, nebojte se vyhledat psychologickou péči: i tím přispíváte k tomu, aby se léčebný proces povedl.

Před samotnou léčbou čekejte pečlivé diagnostické vyšetření. Pokud jste si našli opravdu kvalitní reprodukční kliniku, budou tu stanovení diagnózy věnovat opravdu spoustu prostoru, včetně podrobných vstupních rozhovorů. Dobrý lékař si zároveň dá záležet na tom, aby s Vámi všechny výsledky diskutoval citlivě a diskrétně a Vy tak z ničeho nemuseli mít obavy. Příčin neplodnosti, na které nakonec vyšetření může přijít, je celá řada: běžný je nízký počet spermií nebo jejich snížená pohyblivost u mužů a hormonální poruchy či endometrióza u žen. Drtivá většina příčin neplodnosti se dá řešit a Váš lékař je tu od toho, aby Vám pomohl vytěžit ze možností současné medicíny maximum.

A v čem přesně takové řešení spočívá?

Možností je několik a nejlepší kliniky kombinují všechny z nich, aby pacientům pomohly dosáhnout optimálního výsledku. Kromě běžných metod reprodukční medicíny navíc moderní kliniky, v Česku například karlovarský Institut reprodukční medicíny a genetiky, využívají i alternativní léčbu, včetně akupunktury, masáží nebo cvičení, které představují další podporu k hlavnímu pilíři péče. K němu patří podpora ovulace, intrauterinní inseminace, IVF, kultivace embryí a řada dalších. Záleží pak na konkrétní, dobře odůvodněné diagnóze, které z těchto metod dostanou přednost a které budou mít největší naději na úspěch. Většina reprodukčních metod se navíc liší i mírou zásahu do organismu a dalšími faktory, a jejich výběr proto do velké míry závisí i na pacientech samotných. Pokud se pro léčbu neplodnosti rozhodnete, s velkou mírou pravděpodobnosti se setkáte s intracytoplasmickou injekcí spermie, která se při asistované reprodukci používá zdaleka nejčastěji.

Kde tedy začít?

Je všeobecně známo, že je Česká republika v reprodukční medicíně velmoc, a tak mají pacienti v tuzemsku velkou škálu vysoce kvalitních možností. Při výběru je třeba uvážit nejen samotnou kvalitu péče, ale i přístup lékařů a servis kliniky. V tom v Česku překvapivě vyniká jedna ze špičkových regionálních klinik reprodukční medicíny, už zmiňovaný Institut reprodukční medicíny a genetiky Karlsbad Fertility. Známí tu jsou nejen díky komplexnosti a kvalitě své péče, ale i díky energii, kterou vkládají do individuálního přístupu k pacientům, nebo díky dostupnosti psychologické péče a alternativní léčby, které tu hrají nezastupitelnou roli v celém léčebném procesu. I díky tomu vyhledávají kliniku stále častěji pacienti nejen z Česka, ale i ze zahraničí, kteří si pochvalují přívětivost zdejšího týmu a komfort celé kliniky. Sen o vlastní rodině dnes nemusíte vzdávat ani Vy – zdejší profesionálové udělají maximum pro to, abyste si ho konečně mohli splnit.