řešení při úniku moči

Močová inkontinence je problém, o kterém se většině z nás mluví jen velmi těžko. Pacienty, kteří únikem moči trpí, zdaleka neprovázejí jen problémy praktického rázu, ale i strach z reakcí okolí, pokud by se o jejich potížích dozvědělo. K problémům, které jsou už samy o sobě dost nepříjemné a pacientům způsobují komplikace v každodenním životě, se tak velmi často přidává i stres nebo snížená sebejistota. To se koneckonců promítá i na oficiálních číslech: podle odhadů se pouhá desetina z těch, kdo inkontinencí trpí, svěří lékaři, který by jim přitom v řadě případů dokázal nabídnout řešení problému nebo kvalitní odborné poradenství. Pocity izolace, které močová inkontinence vzbuzuje, málokomu dovolí si uvědomit, že s problémem zdaleka není sám a že podobnými komplikacemi si v každodenním životě prochází velká část lidí kolem nás. Podle některých odhadů trpí inkontinencí až 20 % populace a takřka polovina žen si podobnými problémy v některé fázi svého života projde. Pro všechny z nich to znamená ztížení intimního a rodinného života i každodenní fungování na veřejnosti. Příčiny se přitom mohou výrazně lišit: někdy je inkontinence jen krátkodobá a projevuje se jako příznak specifických zdravotních potíží, jindy přirozeně přichází s nástupem stáří nebo provází nastávající maminky jejich těhotenstvím. Vůbec nejčastější je pak tzv. stresová inkontinence, při které se únik moči děje zejména při smíchu, námaze nebo třeba kašlání a pro kterou zároveň existuje řada osvědčených metod řešení.

Může být těžké si přiznat, že se Vás inkontinence týká – důležité je ale vědět, že postavit se k problému čelem a vzít jej jen jako jednu ze stovek drobných potíží, které všechny z nás během života potkávají, Vám dokáže ušetřit spoustu stresu, praktických komplikací i negativního pohledu na sebe samé. Každé řešení musí zahrnovat dva zásadní kroky: odhodlat se k návštěvě specialisty a najít si svůj vlastní osobní způsob, jak každým dnem projít pohodlně a bez komplikací. .

Jak se ukazuje, je první z obou kroků pro většinu pacientů tím obtížnějším. Zásadní je si uvědomit, že pro většinu lékařů je problém úniků moči rutinní a že ho umí řešit citlivě a profesionálně. Bez spolehlivé diagnózy navíc nemáte jak začít problém řešit ani jak zjistit, jestli je Váš problém odstranitelný úplně. S ženskou inkontinencí dokáže pomoct řada gynekologů nebo specializovaných urogynekologů; urologové naproti tomu s inkontinencí pomohou především mužům, řada z nich se ale zaměřuje i na ženský močový trakt. Pokud si nejste jistí, kam ve svém okolí zajít, jednoduše se zkuste svěřit svému praktickému lékaři a ten už Vám poradí, kam se obrátit dál.

Druhým důležitým úkolem pro všechny, které úniky moči z nejrůznějších důvodů trápí, je najít způsob, jak projít každým dnem komfortně a beze stresu. Dokud inkontinence přetrvává, je třeba se postarat, aby se o ní okolí nedozvědělo a aby Vám přitom nebránila v běžných činnostech. Pro pacienty s urologickými problémy existuje na trhu celá řada pomůcek a přípravků, ne všechny ale dokážou splnit to, co slibují. Základní nutností pro všechny, kteří si svou inkontinencí nechtějí znepříjemňovat život, jsou kvalitní urologické vložky nebo kalhotky. Samotné vložky přitom nemusí vyhovovat všem, kteří mají problémy se středním až větším únikem moči – pacientům se závažnější inkontinencí nedovedou poskytnout naprostý pocit bezpečí a čas od času dokonce selžou. Ne všichni výrobci vložek zároveň myslí na specifické potřeby pacientů s inkontinencí a někdy neumí vyřešit problém s mírným zápachem nebo pacientovi zajistit dokonalé pohodlí pro nošení.

I z těchto důvodů volí velká část pacientů se středním až velkým únikem moči navlékací kalhotky. Ty oproti samotným vložkám nabízejí komfort a jistotu, že se ani kapka nedostane ven. To je přitom ze všeho nejdůležitější, aby pacienti mohli trávit svůj čas plnohodnotně a nemuseli neustále myslet na to, jak inkontinenci skrýt. Mezi výrobci navlékacích kalhotek má dnes možná nejpromyšlenější produkty výrobce inkontinenčních pomůcek značky iD, jejíž obliba je i díky tomu mezi pacienty trpící únikem moči na vzestupu. Jejich navlékací kalhotky iD Pants myslí takřka na všechno, co jiní výrobci možná opomíjejí: na prvním místě na velmi diskrétní, pohodlný tvar, který přitom dokáže držet na svém místě za všech okolností. Od běžných kalhotek se iD Pants svým tvarem v podstatě neliší, především proto, aby pacientovy poskytly přirozený, komfortní pocit. Na druhou stranu ale svou nenápadnost dovedou zkombinovat s maximální bezpečností: i větší úniky umí velmi rychle absorbovat, neutralizují jakýkoli nepříjemný zápach a zabrání úniku moči. Velmi intimní a nepříjemný problém, jakým inkontinence je, dokáže člověka rozrušit a často mu i způsobit šrámy na sebevědomí. Řešení ale existují a ani Vy se nemusíte svými potížemi nechat omezovat – stačí si uvědomit, že na žádnou potíž nikdy nejste úplně sami.

partneri ordinace roku